Rezervasyon hem çifti hem de fotoğrafçı olarak bizi garantiye alan bir kontrat yaparak ve ücretin %30 luk kısmını peşinat olarak vererek yapılıyor. Kontratda herhangi bir yanlış anlaşılmaya fırsat vermeyecek şekilde, bütün detayları ve iki tarafın da birbirinden beklentileri açıkça kayıt altına alınıyor. Rezervasyon yapılan gün, düğün hikayesi de olsa sadece 2 saatlik dış çekim de olsa sadece o çift için kapatılıyor. Alınan depozit o gün için gelecek olan talepleri reddedeceğimizden dolayı geri ödemesi olmayan bir depozittir. Aynı güne ikinci bir çifti almıyor olmamız sebebiyle özellikle haftasonu günlerimiz çok çabuk kapanıyor. Düğün tarihiniz belli olduğunda en kısa zamanda iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

EVET! En iyi fotoğrafları çekebilmemiz için neyin nezaman olacağını, hangi ritüelden sonra ne yapılacağı, neyin nekadar süreceği, dış çekim saatinin hangi saat diliminde yapılacağını bilmek ve mümkünse dış çekim saatine bizimle görüştükten sonra karar vermeniz çok çok önemli. Özellikle dış çekim saatini mümkün olduğunca öğlen güneşinden uzak bir saate almanızı peşinen tavsiye ediyoruz. Bu hem sizin sıcaktan bunalmamanız ve çekimlerde rahat olmanız için önemli hem de günün en kaliteli ışığı olan akşam ışığını yakalamamız için… Yani… muhteşem fotoğraflar için o günü mutlaka beraberce konuşalım … :D

Bu günü hayatınız boyunca beklediniz. Bunca koşuşturmacanın içinde değerli vaktinizi ayırıp onlarca fotoğrafçı sitesine girip yüzlerce portfolio fotoğrafını incelediniz. Bu süreçte bir sürü fotoğrafçı hakkında gerekli gereksiz bir çok bilgi edindiniz. Bu aşamadan sonra haklı olarak sitesine girdiğiniz portfolyosunu beğendiğiniz fotoğrafların SAHİBİNE fotoğraflarınızı çektirmek istersiniz. İşte bizim bu noktada pek çoklarından farklı olarak önemli bir avantajımız var. Çünkü bizimle çalıştığınızda fotoğarf çekiminizi Ana ile beraber biz geçrçekleştiriyoruz. Ayrıca sadece 2 saatlik dış çekim anlaşmamız bile olsa o gün başka bir çekim almıyoruz ve tamamen size konsantre oluyoruz. Çekime kesinlikle tanımadığınız 3. bir şahıs veya 2. Sınıf kalitede bir ekipman gelmiyor. Çırağın 2’inci 3’üncü sınıf bir makinayla ve tek bir lensle çekimlerine geldiği kötü sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz. Bu tarz durumların düğün salonu ile anlaşmalı stüdyolarında sıklıkla yaşandığını bir kenara not edelim… Yani kısaca portfolyosunu gördüğünüz fotoğrafçı bizzat fotoğraflarınızı çekiyor. Çekimlerde iletişim, doğallık, eğlence,teknik ve ışık bilgisi her nekadar önemli olsa da sadece bunlar mükemmel fotoğraflara uşalmak için yeterli değil. Mükemmele ulaşabilmek için bunların yanısıra en iyi ekipmanı da kullanıyor olmak gerek. Bu yüzden envanterimizi her zaman en güçlü ve en güncel halde tutmaya son derece hassasiyet gösteriyoruz.
Ekipman setimiz:
Canon eos 5D Mark II
Canon eos 5 D Mark III
Canon EF 85mm f/1.2 L IS II USM
Canon EF 24mm f/1.4 L IS II USM
Canon EF 8-15 f/4 L Fisheye USM (Balıkgözü)
Canon EF 50 mm f/1.4 USM
Canon Speedlite 430 EX II Flash
Canon Speedlite 580 EX II Flash
Youngnuo Speedlite YN 600 EX-RT Flash
Manfrotto MK 190xPRO4- BHQ2
Manfrotto Beefree (Tripod)
İmpact Hexi 24 Speedlight Softbox (2 Adet)
Phottix Strato TTL Flash Alıcı (3 Adet)
Phottix Strato TTL Flash Tetikleyici (2 Adet)

Bu iki şeye gore değişiyor. Düğün gününde yapılacak bir dış çekim için 2 saatlik bir zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Ama eğer düğünden önce veya sonra bir çekim olacaksa zaman olarak bizden yana bir sınırlama olmuyor. Bu tarz konuları çiftlerle konuşup en iyisine beraberce karar vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

Bu cümleyi hayal bile edemeyeceğinizden daha çoooooook fazla duyduk. Bu cümleleri bizim kameralarımızın önüne geçtikten, ve fotoğraflarını gördükten sonra bir daha söyleyemiyorlar. Fotoğraflarınızı çekerken sizing rahat ve doğal olmanızı sağlamak bizim işimiz. (Olay şu: derin bir nefes al! Rahatla ve kendin ol! O anı yaşa) sonrasında o andaki senin en iyi fotoğrafını çekme işini bize bırak :) eğer izin verirsen biz gerçek seni çekeceğiz… aslına bakarsan bu çoğu insanın düşündüğü kadar da korkunç birşey değil.

2 saatlik dış çekimlerde iki makina çekim yaptığımız için ortalama 800 civarı fotoğraf çekiyoruz. Tüm çekimlerden sonra fotoğrafları size iletmeden bir ön elemeden geçiriyoruz, gözü kapalı çıkan, karanlık veya çok aydınlık çıkan fotoğrafları siliyoruz. Yaklaşık 400- 500 civarı foroğrafı size www.wetransfer.com veya www.sendgb.com adreslerinden gönderiyoruz. Böylece balayında veya şehir dışında olmanız fotoğraflarınıza ulaşmanıza engel teşkil etmiyor. Düğün günü belgeseli çekimlerinde ise buna ek olarak ortalama saatbaşı 100-150 fotoğraf çekiyoruz. Fotoğraf rakamları belki gözünüze fazla gelmiş olabilir ama düğün fotoğrafı çekmek belkide fotoğrafçılık sektöründeki en zor brans denilebilir. Olaylar tamamen kontrolünüzün dışında gerçekleşiyor ve o anları ancak tecrübeniz ve sezgilerinizle önceden hissdebilmeniz gerekiyor. Biz de çiftlerimizin bu en özel günlerinde deklanşöre basmak konusunda elimizden geldiğince cömert davranıyoruz ki tekrarı olmayacak hiç bir anı kaçırmayalım. Malesef ki bu cömertliğimize karşın bütün fotoğrafların muhteşem olması mümkün değil ama albümünüz için seçeceğiniz her bir fotoğrafın çok özel olması için işimize yaramayacak onlarca fotoğraf çekmek zorundayız takdir edersiniz ki… :) Her çiftimize “kendi filmlerinin afişi”nde kullanabilecekleri en az 10- 15 fotoğaf vermeyi başarıyoruz. Bu bazılarında daha çok bile olabiliyor. Tabi ki bu, albümde kullanılacak geriye kalan 40- 50 fotoğraf kötü olacağı demek değil. Afiş fotoğrafı demek bu işin artık en üst noktası yani… :) ha 40 50 fotoğrafı da afiş fotoğarafı gibi olan çiftlerimiz olmadı mı? Tabiki oldu… (ASLA VAZGEÇME!!!) :) Burada verdiğimiz rakamlar yeni çift adayımıza genel bir fikir vermek amacıyla yazıldı. Bu rakamlar, sizin bize fotoğraf çekimi için ayırdığınız süre, havanın durumu, ve çekim yapılan mekanın uygunluğu gibi çeşitli etkenlere göre değişkenlik gösterebilir.

Size seçim yapmanız için yolladığımız fotoğaflar makinadan çıktığı gibi, sadece küçültme işlemine tabi tutularak iletiliyor. Albüm için seçtiğiniz fotoğraflara ise temel retouch işlemleri uygulandıktan sonra, recetesi bizde saklı doğallıktan ödün vermeden orjinalinden bambaşka bir fotoğraf çıkartmadan renk düzenlemeleri, detaylı Photoshop ve Lightroom işlemleri, lokal renk canlandırmalar, lokal flulaştırmalar vs. işlemleri yapılıyor. Fotoğraf düzenlemelerini Ana yapıyor.

Albümünüzün basıma gönderilebilmesi için öncelikle çifte ilettiğimiz fotoğraflar arasından belirlenen sayıdaki fotoğrafı seçip numaralarını bize iletmeniz gerekiyor. Bu seçim yapılmadığı sürece albümünüzün yapımı konusunda hiç bir ilerleme sağlayamayız. Albüm sürecenin başlaması tamamen çiftin sorumluluğunda olan bir konudur. Fotoğraf numaraları bize ulaştıktan sonra seçtiğiniz fotoğrafların renk düzenlemeleri vs. yapılıp belli bir kronoloji ile album mizanpajıniz tasarlanıyor. Tasarlanan album sayfaları dijital ortamda sizin beğeninize sunuluyor. Bu aşamada sizeden beklentimiz beğenmediğiniz yada değişmesini istediğiniz bir kısım varsa bunu bizimle paylaşmanız oluyor (değişiklik nasıl olabilir? : sizing çok beğendiğiniz bir fotoğrafı album içinde biz küçük kullanmışızdır. Siz bunun daha büyük kullanılmasını isteyebilirsiniz. Yada albümdeki fotoğrafların yerlerinin hatta sayfalarının değiştirilmesi gibi … ). Değişiklik yapıldıktan sonra tekrar album size yollanıyor ve büyük ihtimalle baskı için onayınızı veriyorsunuz. Bu aşamada biz albümün baskı dosyalarını hazırlayıp çalıştığımız album üreticisi firmaya yolluyoruz. Firmada albümünüzü (çok ekstra birşey olmaz ise) bize ortalama 7 iş günü içinde yollamış oluyor.

Fotoğraflarınızın dijital hallerini çekimi yaptıktan hemen sonra ilk fırsatta sizinle paylaşıyoruz. Albümünüzün elinize ulaşma sürecini de kısaca şöyle özetleyebilirim:
1. Çekimler yapıldıktan birkaç gün içinde fotoğrafların küçük hallerini sizinle paylaşıyoruz.
2. Fotoğraflarınızı seçmenizden 1 hafta 10 gün sonra album sayfalarınızın dijital hallerini sizinle paylaşıp onayınıza sunuyoruz.
3. Onay verilmesi durumunda 7 gün içinde albümünüz bize ulaşmış oluyor.
4. Hemen aynı gün veya ertesi gün albümünüzü size ulaştırıyoruz.
Tüm sürecin arka arkaya kesintisiz devam ettiğini varsayarsak çekim gününden 15-18 gün sonra albümünüzü alabilirsiniz .

Ankara içindeki çiftlerimizle ortak bir nokta belirleyip, birer çay eşliğinde hoş sohbet ederek albümlerini teslim ediyoruz. Albümleri görüp incelerken çiftlerimizi seyretmeye bayılıyoruz  Bizim için en güzel motivasyon anlarından biri de çiftleri albümleriyle buluşturduğumuz o anlar oluyor. Şehir dışındaki çiftlerimize ise albümlerini karşı ödemeli olarak gönderiyoruz.

Bizce bunda hiç bir problem yok! Bizde çiftlerin fotoğraflarını çekiyorduk zaten . bize bir e-posta yollamınız en kısa zamanda size detaylı bir cevap yazmamız için yeterli olacaktır.